Форшпед - Македонија Макс 3:0

Велешанки и во второто дерби од одбојкарското првенство победија и сега се сами на врвот

Одбојкарките на Форшпед со 3:1 ( 25:18, 16:25, 25:23, 26;24)  ја победија екипата на Македонија макс од Струмица, со која заедно беа на врвот од табелата на женската одбојкарска лига. Во тежок  и рамноправен натпревар, кои се играше 120 минути,  велешанки стигнаа до нови бодови со кои сега се сами на врвот.

Победникот се решаваше во третиот и четвртиот сет, кои домаќинките ги добија на разлика. Форшпед  засилен со две српски одбојкарки Петровиќ и Васиљевиќ и амбициозниот грчки спонзор,  така ја најавија нивната цел освојување на  шампионската титула.

Дали се потребни забрани за учениците на училиште да носат мини здолништа, долги нокти, маици на прерамки, бермуди, бради и присеви?